• Pomôcky - Skvelko - pre školský rok 2022/23

• Milí rodičia!

Naša škola dlhoročne spolupracujeme s firmou Daffer, ktorá nám ponúka školské potreby pre jednotlivé ročníky ZŠ. Každý triedny učiteľ vytvoril základnú sadu pomôcok potrebných v danom ročníku. Vy si však sadu môžete doplniť aj o iné pomôcky podľa vášho uváženia.

Na hlavnej stránke je pre vás vytvorený, hore na modrej lište, odkaz „Pomôcky pre školský rok 2022/2023“. Po rozkliknutí sa vám ukáže žltý obrázok s názvom SKVELKO. Cez tento obrázok sa pripojíte na stránku firmy Daffer a vyberiete si pomôcky pre vaše dieťa. Je to pohodlný a rýchly spôsob nákupu. Nákupom online pomôžete aj našej škole.

Ďakujeme!                                                                                   Vedenie ZŠ

• Ľupčiansky čitárik 2022

• Do fotogalérie bol pridaný nový album Ľupčiansky čitárik 2022.

Začiatkom júna sa naši žiaci 1. stupňa tradične zúčastnili oblastnej súťaže v ZŠ Sama Cambela v Slovenskej Ľupči. Merali si sily s rovesníkmi v čitateľskej gramotnosti a technike čítania. Nik z nich neodišiel bež ocenenia. Okrem diplomu a hodnotnej knižky im dobre padla aj sladká chladivá odmena.Tereza Fábová (4A) sa umiestnila na 2. mieste. Chlapci, Miroslav Selecký (3A) a Jakub Škamla (2A), získali 3. miesto. Gratulujeme.

• Sládkovičova lipa 2022

• V stredu 25. mája zorganizovala naša škola už jedenásty ročník recitačnej súťaže Sládkovičova lipa pre žiakov základných škôl v banskobystrickom okrese. V kategórii poézia sa trojčlennej porote (doc. RNDr. Katarína Čižmárová, CSc., Mgr. Marcel Páleš, Mgr. Martina Pomikalová) predstavilo 22 žiakov a v kategórii próza (Ing. Ľudmila Veverková, Mgr. Mária Janovčíková, Mgr. Ivana Medveďová) sa trojčlennej porote predstavilo 13 žiakov. Víťazom jednotlivých kategórií gratulujeme, ale špeciálne víťazom v kategóriách poézie, keďže títo sa ešte predstavia na celoslovenskej recitačnej súťaži Návraty poézie o cenu Andreja Sládkoviča. Celkovým víťazom Sládkovičovej lipy sa stal Peter Polóny, a to vďaka recitácii prózy Prečo kohút naháňa sliepky od Jozefa Mokoša. Okrem diplomu a vecných cien si tak domov odniesol aj knihu Rozprávka písaná pod hviezdami, ktorú mu venoval člen poroty - rozhlasový redaktor, básnik a prozaik - Marcel Páleš.

Z jedenástich recitátorov prihlásených z našej školy sa na niektorom z miest v jednotlivých kategóriách umiestnilo až desať z nich, čo svedčí o ich vysokých recitačných kvalitách. Veľká vďaka preto patrí pani učiteľkám, ktoré so svojimi žiakmi rozvíjali ich talent a trénovali prednes, ale aj rodičom, ktorí doma trpezlivo počúvali a skúšali svoje deti. Malým aj väčším recitátorom nechýbala odvaha, nadšenie, očakávanie a sem-tam aj tréma. Tá sa snáď už budúci rok z prežívania detí vytratí vďaka radám Marcela Páleša, ktorý všetkým recitátorom poskytol krátku úvahu: „Čo sa stane, ak zabudnem text, pomýlim sa, niekto sa zasmeje? V konečnom dôsledku... nič. Preto sa ani takýchto situácií netreba báť."

A o tom, že si prednesovú súťaž našej malebnej podpolianskej dediny všimlo aj širšie Slovensko, sa dočítate po otvorení tohto odkazu: https://slovenka.zenskyweb.sk/clanok/52503-sladkovicova-lipa-pozna-svojich-vitazov

POÉZIA

1. kategória: 1. miesto - Zuzana Lattová, 2. miesto - Aneta Procházková, 3. miesto - Lea Kmeťová

2. kategória: 1. miesto - Tereza Fábová, 2. miesto - Sofia Smädová, 3. miesto - Zuzana Glowiaková

3. kategória: 1. miesto - Max Hudec, 2. miesto - Timea Dorotovičová, 3. miesto - Kristína Lukáčová, cena predsedkyne poroty - Viktória Berkyová

4. kategória: 1. miesto - Tamara Fábová, 2. miesto - Amélia Ondrišová, 3. miesto sa porota rozhodla neudeliť

PRÓZA

1. kategória: 1. miesto - Anna Opravilová

2. kategória: 1. miesto - Peter Polóny, 2. miesto - Martina Vančová, 3. miesto - Lucia Dudoková

3. kategória: 1. miesto - Zoja Hrušecká, 2. miesto - Peter Sámel

4. kategória: 1. miesto - Rebeka Remšíková, 2. miesto - Lucia Mačuhová, 3. miesto - Vanesa Majerová

• Banskobystrické pierko 2022

• V štvrtok 9. júna 2022 sa v pobočke Verejnej knižnice Mikuláša Kováča na Fončorde uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie 5. ročníka okresnej autorskej literárnej súťaže žiakov základných škôl a základných umeleckých škôl v tvorivom písaní poézie a prózy s názvom Banskobystrické pierko.

Odborná porota, ktorú tvorili členovia Spolku slovenských spisovateľov Zuzana Kuglerová a Miroslav Kapusta a projektová manažérka VKMK Soňa Šóky, rozhodla o tom, že z deviatich súťažných prác zaslanými žiakmi druhého stupňa našej školy v kategórii próza ocenila tretím miestom Kristínu Lukáčovú, žiačku 6.A, za poviedku Olistená veda. Všetky čestné uznania v kategórii próza si odniesli taktiež žiačky našej školy - Alžbeta Galvánková (7.A), Petra Kľačková (7.A) a Daniela Nôžková (8.A). Okrem toho bola naša škola vďaka počtu zaslaných prác ocenená ako druhá najaktívnejšia zapojená škola. Umiestneným dievčatám gratulujeme!

• Návšteva dopravného ihriska

• Medzinárodný deň detí sme na 1. stupni oslávili trochu nezvyčajne, spojili sme príjemné s užitočným a navštívili sme dopravné ihrisko v Žiari nad Hronom. Ako to už býva zvykom, žiaci si zopakovali dopravné predpisy v teoretickej časti v učebni a potom si ich mohli prakticky odskúšať ako chodci, vodiči kolobežiek, či cyklisti na cestách a križovatkách dopravného ihriska. Prísnemu oka inštruktora neunikli ani dopravné priestupky, za ktoré  si vinníci vyplatili pokuty odovzdaním bicykla alebo kolobežky. Ale počasie nám prialo, slniečko svietilo a tak sme si to kolbežkovanie a bicyklovanie podľa pravidiel cestnej premávky užli naplno.