• Vznik školy

História organizovaného školstva v Hrochoti siaha do 17. storočia, do roku 1688. V školskej kronike sa zdôrazňuje význam tolerančného patentu Jozefa II. z roku 1781, na základe ktorého si po požiari „slobodná a poctivá obec hrochotská čistá od iného náboženstva a celá evanjelická“ mohla postaviť školu, faru a kostol. Dňom 12. júna 1788 boli položené základy novej školy. Školský rok sa začínal obyčajne v polovici októbra. Verejná skúška žiakov bývala na začiatku júna. Deti zameškávali školu preto, lebo ich rodičia zamestnávali rozličnými hospodárskymi prácami. Dňa 28.7.1929 bola schválená konventom ev. a.v. cirkvi zmluva o usporiadaní ľudového školstva v Hrochoti medzi cirkevným zborom a politickou obcou Hrochoť. Podľa nej dňom 31.12.1929 zanikla cirkevná ev. a.v. škola a dňom 1.1.1930 vznikla Obecná ľudová škola v Hrochoti. Od školského roku 1937/38 bola v obci zriadená Štátna ľudová škola Hrochoť. Učitelia školy začali vyučovať deti v osade Kyslinky. Tu bola zriadená miestnosť na vyučovanie pre 20 detí, doteraz negramotných, ktorí nenavštevovali školu. Učitelia striedavo dochádzali do osady vzdialenej od obce 14 km. Stav školskej budovy v obci bol už dlhšiu dobu nevyhovujúci, a preto na jar roku 1941 sa začalo so stavebnými prácami. Stavba školskej budovy bola ukončená v roku 1944. Jej posviacka a začiatok vyučovania boli odložené pre vypuknutie SNP. Nová škola bola premenená na proviantový a odevný sklad I. čs. armády. Pri okupácii nemeckými oddielmi budova utrpela mnoho škôd. Po vojne škola znovu zmenila názov. Stala sa štátnou. Jej pomenovanie bolo Štátna ľudová škola Hrochoť. Dňa 1.9.1945 sa začalo s opravnými prácami a  27.1.1946 sa začalo v škole provizórne vyučovať. Školský rok 1948/49 je v znamení veľkých zmien. Začal platiť nový školský zákon a vzniká Národná škola Hrochoť a Stredná škola Hrochoť. Dňa 1.9.1953 bola národná a stredná škola premenená na Osemročnú strednú školu v Hrochoti. V roku 1983 sa začalo s výstavbou nového pavilónu školy, ktorý bol odovzdaný do užívania 7.11.1986. Tu bol umiestnený 2. stupeň Základnej školy Hrochoť. V októbri 1999 bola kolaudácia telocvične.